Jdi na obsah Jdi na menu
 


Kos - Marmari

19. 8. 2009

Kospyli-bay.jpg

Srpen 2009 (8dní)

Hotel Pyli Bay

Stravování : All inclusive

Letošní dovolenou jsme strávili na dalším řeckém ostrově, Kos. Dovolenou jsme vybírali „last minute“, takže vše probíhalo opravdu narychlo. Plánovaný odlet byl ve 21:30, což nás nepotěšilo (ztratili jsme vlastně jeden den už tak krátké dovolené), ale odlet zpět domů byl zase naplánovaný na 23:15, takže se to vyrovnalo. Let proběhl v klidu, dokonce i bez zpoždění, jen dopad na doletové dráze byl maličko drsnější.

Samotný ostrov nás v noci přivítal 24°C, což v tu dobu bylo s ohledem na místní vlhkost opravdu teplo. Z letadla jsme se dostali celkem rychle, kufry jsme dostali okamžitě a pak už rychle ven, kde nás měl čekat delegát. „Bohužel“ náš delegát byl nemocný, ale čekala na nás jiná delegátka, která nás nasměrovala do autobusu, tady nám řekla pár informací a hurá na hotel.

K samotnému hotelu jsme přijeli během 20minut, vytáhli jsme kufry a šli jsme se ubytovat. Na recepci na nás čekal postarší pán, který nám s typickým klidem vydal klíče, ovladač k TV a klimatizaci a odeslal nás někam směrem „vpřed“ k pokoji. Po optání u baru jsme našli ten správný pokoj, zahodili kufr do rohu a utahaní jsme zalehli k spánku. Ranní probuzení přineslo otázku: kudy na snídani? Vše se vyřešilo během chvilky, protože hned u naší budovy apartmánů (v celém komplexu bylo asi 8budov) byl jak hlavní bar, tak  bazén, dětské hřiště, minigolf  a hlavně jídelna.

Vzhledem k zaplacenému all inclusive (měli jsme prvně) jsme přímo nevěděli co všechno čekat. Přišlo milé překvapení v podobě švédských stolů s bohatým výběrem salátů, pomazánek, marmelád, sýrů, pečiva, ovoce, párků, opečených salámů, míchaných vajíček, no prostě každý si vybral. Stejný scénář probíhal i u obědů a večeří, kde jsme měli ještě navíc dortíky, další ovoce, těstoviny a vždy alespoň 2 druhy masa, což jsem velmi ocenil. K pití jste si u oběda a večeře mohli načepovat libovolné množství, protože jste si obsluhovali pípu sami, takže jste měli k výběru nealko (Cola, Sprite, Fanta, Soda), pivo a červené nebo bílé víno. Co se týká pití jsme si během dne mohli zajít od 10hodin dopoledne k baru, kde vám ochotně nalili stejné nápoje navíc ještě obohacené místní pálenkou Ouzo nebo Brandy. Bar samotný fungoval all inclussive do 23:30, pak už jsme si museli veškeré nápoje hradit. Také míchané nápoje byly zpoplatněny. Celkově jsme byli s hotelem velmi spokojeni, nikdy nebyl problém něco řešit, takže třeba když jsme měli jet na výlet, dohodli jsme si místo oběda balíček, který jsme si u snídaně vyzvedli.

Služby hotelu byly také milým překvapením. V ceně zájezdu jste si mohli vypůjčit rakety na tenis, hole na minigolf, míč na volejbal nebo jít do posilovny. V dobu, kdy jsme byli ubytovaní byla bohužel prakticky mimo provoz, žádné činky, rozbité přístroje, ale jeli jsme si vlastně odpočinout, takže to nijak extrémně nevadilo. Hotel samotný má 2 bazény, jeden u nové části, druhý u staré části (zde jsme byli ubytovaní). Výhodou naší pozice bazénu byl blízký hlavní bar, již zmíněné dětské hřiště a minigolf a hlavně absence německých, italských a francouzských turistů, kteří byli ubytovaní v druhé části.

Pláž byla vzdálena asi 400m, což jsme zpočátku mysleli, že bude daleko, ale přímo k pláži vedl široký, vyvýšený chodník, u kterého je spousta taveren a obchůdků, takže klidnou procházkou jsme byli za chvilku u moře. Podle ostatních zkušeností byla právě ta naše asi ta nejhezčí, písčitá s pozvolným vstupem do moře. Lehátek bylo dostatek, jakmile jsme se uhnízdili, během chvíle přišel někdo a chtěl zaplatit, zaplatili  jsme 5Eur a lehátka byla naše. Využili jsme i možnosti větrné zástěny, protože nám 3 dny foukal celkem slušný vítr, tak jsme ocenili, když jsme si tuto stěnu mohli dát před lehátka a dál se v klidu opalovat. Souhrnem by jsem napsal, že koupání na pláži bylo fajnové, chaluhy byly jen místy, vlny většinou nebyly skoro žádné nebo malé a celou dovolenou jsme měli nebe jako vymetené bez jediného mráčku.

Výlety jsme podnikli ve dnech, kdy jsme si půjčili auto. Samotné auto, jsme si půjčili přímo přes cestovku, což bylo dražší, ale s větší jistotou, že když se cokoliv stane, můžeme se obrátit na delegáta, který případný problém vyřeší. Prvním z výletů byl večerní Kos, hlavní město, které jsme na naší první cestě chtěli spíš jen lehce poznat, než zde trávit nějaký delší čas. Hned na kraji města, jsme minuli parkoviště, my jsme pokračovali dál a to nebyl nejlepší nápad, protože další parkoviště jsme už nenašli a místo toho na nás již jen čekaly přecpané úzké silničky bez možnosti parkování, samé zákazy odbočení a všudypřítomné předjíždění od motocyklistů.

 Ten večer jsme to vzdali a vydali se radši do blízkého městečka Tigaki. Tady na nás čekala příjemně osvětlená promenáda, spousty obchůdků a taveren a jeden velký supermarket. Chvilku jsme se prošli a našli jsme jednu prima tavernu, kde jsme si objednali gyros, na který jsme se opravdu mooooc těšili.

Další ráno jsme hned po snídani vyzvedli balíček s jídlem a vyrazili do 4km vzdáleného aqvaparku. Cestou jsme se ještě zastavili ve vesničce Zia, odkud byl opravdu nádherný výhled na Marmari, solné jezero, moře a okolní hory. Nafotili jsme pár snímků a vyrazili na tobogány. Aquapark nás přivítal téměř prázdným parkovištěm. Zaplatili jsme vstupné a hurá na klouzačky. Areál nabízí spousty lehátek na odpočinek i slunění, místnost s trezory, kde si můžete nechat své cennosti, několik restaurací a hlavně spousty bazénů a tobogánů. Osobně jsem byl několikrát úplně na všech. Bohužel naši 5-ti letou dcerku pustili jen na pár skluzavek, ale i ty nám stačily, abychom tady strávili 7hodin.

Ten den jsme ještě po večeři vyrazili na jedno místo a to bylo Therma. Jedná se o termální prameny, které vyvěrají na jedné z pláží. Na místo jsme dorazili celkem pozdě, už se stmívalo, ale my to riskli. Zastavili jsme na útesu, odkud se muselo jít asi ještě 1km pěšky dolů. Jelikož jsme měli půjčené auto, riskli jsme i s autem cestu dolu. Vše vyšlo, takže během chvíle jsme byli na pláži s černým pískem, kde v půlkruhu asi 7m byly rozmístěné velké kameny, které tvořily malé jezírko. V tomto jezírku vyvěraly horké, léčivé prameny, takže voda zde měla celý den i noc teplotu kolem 40°C. Naše dcerka se okamžitě svlékla a už se cachtala ve vodě, která ji teplotou připomínala vanu. Bohužel během pár desítek minut přišla tma a my jsme raději vyrazli zpět do hotelu.

Poslední den, kdy jsme měli půjčené auto, jsme vyrazili na nákupy do Kosu. Poučeni nemožností parkování jsme zanechali auto na prvním možném parkovišti a dál už šli po svých. Hned u parkoviště na nás čekaly první památky. Opravdu nás zarazilo, že uprostřed města mezi domy mají takový kus historie. Žádné ohraničení, žádné vstupné, nic, jakoby si ani nevážili, co tam mají. Nafotili jsme další fotky a vyrazli do přístavu, kde kotvila spousta lodí a luxusních jachet. Nakonec jsme vyrazili do již zpoplatněnému největšímu komplexu památek, což byla místní pevnost. Ještě před vstupem jsme se ještě vyfotili u Platanova stromu, který by snad měl být 3000let starý. Zaplatili jsme vstup 3Eura na osobu a už jsme si prohlíželi různé artefakty tehdejší doby. Pevnost je opravdu rozsáhlá a tak jsme tady strávili celkem dost času. Ten den bylo opravdu vedro, tudíž byla prohlídka opravdu náročná, nicméně velmi zajímavá. Po prohlídce jsme vyrazili na nákup nějakých drobností a suvenýrů domů, zastavili jsme se na obědě a pak už jeli hledat nějaké koupání.

Vyrazili jsme do městečka Mastichari, které mělo být nejvíce se rozvíjejícím letoviskem na ostrově. Dorazili jsme během pár minut do městečka s hlavní třídou, které končila velkým parkovištěm. Tady jsme nechali auto a šli obhlídnout pláže. První z nich byla kamenitá se spoustou chaluh a vstupem do moře z uměle udělaných lávek, což jsme okamžitě zavrhli. Vydali jsme se na druhou stranu, kde jsme během chvíle narazili na celkem pěknou, dlouhou písečnou pláž, lemovanou množstvím taveren. Lehátka ani slunečníky jsme si půjčovat nechtěli, tak jsme se usídlili na okraji a šli se koupat. Vše vypadalo krásně až do chvíle, kdy jste vlezli do vody. Tady jste narazili na množství ostrůvků chaluh, kterým se sice dalo vyhnout, ale zase jste narazili na téměř neviditelné útesy, které opravdu nebyly na šlápnutí příjemné. Proto jsme tady moc dlouho nevydrželi a vyrazili radši na další místo.

Posledním místem našeho výletu bylo město Kefalos. Městečko, kam jsme nejdřív vůbec jet nechtěli s ohledem na vzdálenost, ale nakonec se právě tohle místo ukázalo jako jedno z nejhezčích na ostrově. Když nás cestou lákaly různé cedule s „nejkrásnějšími“ plážemi, zajeli jsme na normální „public beach“. Na konci cesty čekalo malé prašné parkoviště, kde jsme nechali auto a šli se mrknout, jak to vypadá. Překvapení bylo opravdu veliké, protože jsme uviděli nádhernou písečnou pláž, moře bylo bez jakékoliv vlnky. Pár metrů od břehu byl malý ostrůvek s typickým kostelíčkem s modrou střechou a velikým zvonem, na který každou chvíli někdo zvonil. Hned na pláži byly další historické památky, které byly opět volně přístupné a právě toto vyvýšené místo bylo jak dělané pro pořízení nezapomenutelných fotografií. Zůstali jsme tady asi jen hodinu, protože jsme museli vrátit auto, ale musím napsat, že na tohle místo určitě nikdy nezapomenu.

Posledním den přišel opravdu rychle a my jsme bohužel museli domů. Pokoj jsme sice museli opustit do 12 hodin, ale i potom dál platilo all inklusive, takže když jsme měli odlet pozdě večer, celý den jsme normálně chodili na jídlo a pro pití. Dokonce se dá i normálně dohodnout, že když je potřeba, zapůjčí vám na recepci jeden pokoj, kde se můžete převléknout, případně i osprchovat, což jsme velice ocenili, protože jsme byli ten den na pláži téměř až do 18hodiny. Pak už jsme jen počkali při skleničce pití na bus a vyrazili na letiště. Tady nás čekala poslední zkušenost, kdy nám náš „uzdravený“ delegát sdělil, že letiště je malé a že nás do něj budou pouštět po skupinách. Naštěstí jsme do haly mohli všichni a dokonce i otevřeli další odbavovací přepážku, coý pomohlo k rychlému zbavení se kufrů. Pro jistotu jsme se zeptali jiné ochotnější delegátky (úplně jiná CK) na cestu a šli čekat na odlet. Bohužel naše letadlo mělo zpoždění, což nebylo nikde vidět (na monitorech svítil jen jeden čas a nic se nezměnilo), ale díky jedné paní jsme se dozvěděli, že by mělo být maximálně 1hodinu. Překvapením bylo, že to prý náš delegát věděl a záměrně nás neinformoval.

V každém případě byla dovolená na ostrově Kos jednou z těch lepších dovolených, samotný ostrov i hotel by jsem s čistým svědomím doporučil svým známým ke strávení klidné a odpočinkové dovolené.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář